Євген Ржанов

Фортепіано

Біографія

Творча діяльність Євгена Олександровича Ржанова – без перебільшення, епоха в українському фортепіанному мистецтві. Він заявив про себе у 1960-ті роки як блискучий педагог, музично-громадський діяч (зокрема, співзасновник Міжнародного музичного конкурсу імені Миколи Лисенка) і талановитий піаніст. Саме він став першим українським музикантом – лауреатом одного з найпрестижніших у світі міжнародних конкурсів імені Королеви Єлизавети в Бельгії.

Масштаби виконавської діяльності Євгена Ржанова величезні. Протягом усього життя він багато й успішно концертує в Україні та за кордоном. Вражає репертуар виконавця: він охоплює твори від ХVІ століття до сьогодення. Значним є внесок музиканта у популяризацію музики добахівської доби. Зокрема, під час роботи у Республіканському будинку органної та камерної музики піаніст двічі провів цикли концертів «Клавесинна музика ХVІ – ХVІІІ століть», кожен з яких складався з восьми концертів німецьких, англійських, італійських, французьких та східноєвропейських композиторів. У той же час музикант виконав усі клавесинні концерти Йоганна Себастьяна Баха.

Проте найбільшим є внесок Євгена Ржанова у популяризацію української фортепіанної музики. Нині він є чи не єдиним піаністом, який виконує майже увесь піаністичний доробок класиків української музики ХХ століття – Левка Ревуцького, Віктора Косенка, Бориса Лятошинського. З понад п’ятдесяти фортепіанний концертів, що входять до репертуару Євгена Ржанова, дванадцять – це концерти українських авторів. Часто саме він був першим виконавцем багатьох фортепіанних творів українських композиторів, здійснив записи, що нині зберігаються у фондах Українського радіо і телебачення.

Більше